Ve světové premiéře si zahraje i Jana Krausová

SEDLČANY Novou divadelní sezónu zahájí Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech uvedením „crazy“ komedie Zítra to roztočíme, drahoušku. Diváci ji jistě budou znát jako film scénáristy a režiséra Petra Schulhoffa, na divadelních prknech do letošního roku sehrána nebyla. „Mám rád komedie a chtěl jsem, aby také u příležitosti výročí, které místní kulturní dům letos oslaví, náš spolek přišel s nějakou novinkou,“ říká Richard Otradovec, který filmový scénář převedl do jevištní podoby.

Richard Otradovec za tímto účelem vedl s dědici Petra Schulhoffa téměř dvouleté jednání. „Většinou, když projeví o takové dílo zájem amatérské spolky, neuspějí. Dědici hry měli přesné požadavky, například aby byl zachovaný smysl díla, narážky na tehdejší režim, aby měla hra ráz. Měl jsem proto poměrně svázané ruce, když jsem filmový scénář převáděl do podoby divadelní hry,“ říká Otradovec. Představení sice není náročné na rekvizity a kostýmy, z nichž většinu z nich mají herci ještě na půdách, finančně náročné jsou ale poplatky za uvedení hry. „Hru ještě diváci neviděli, přesto jsme již museli zaplatit paušální poplatek šest tisíc korun agentuře ProVox Music Publishing. Ta nám povolila do deseti představení zakomponovat část ze čtyř písniček známých českých interpretů, jejich autory zastupuje. Autorská práva na dílo (zastupuje DILIA) tvoří třináct procent z hrubých tržeb, na čtyři procenta hrubých tržeb přišel zhruba dvacetiminutový hudební podkres a zbylá část písniček (zastupuje OSA). Pokud bychom měli spočítat náklady spojené s uvedením představení, pohybujeme se na částce kolem sedmdesáti tisíc korun. Jsme ochotnický soubor, takže je jasné, že naši členové hrají zadarmo a ve svém volném čase. Peníze ze vstupného nám pokryjí náklady. Rozhodně ale není pravda to, co se někteří diváci domnívají – že jsou členové souboru za své role placeni,“ vysvětluje Richard Otradovec.

Ve hře se objeví šest ústředních postav a pak zhruba stejný počet postav vedlejších. „Na šestici hlavních herců jsou kladeny velké nároky co se týče textu, který se musí naučit. Tím, že jde o méně lidí, se nám ale při zkouškách, které máme od září dvakrát týdně a někdy i v sobotu, pracuje lépe a jako režisér jsem velice spokojený.“ Překvapením pro diváky by měla být přislíbená účast herečky Jany Krausové. Ta by si měla zahrát menší roli správcové. Ostatní herci souboru podle režiséra dostanou příležitost ve hře Parohaté pověsti, kterou na jaro připravuje Jaroslava Bulínová.

Komedii „Zítra to roztočíme, drahoušku aneb Absolutně nevinný žertík“ uvedou sedlčanští ochotníci poprvé ve středu 26. listopadu, slavnostní představení je naplánováno o den později, na 27. listopadu, v den, kdy přesně před šedesáti lety byl do provozu slavnostně uveden Kulturní dům Josefa Suka. „Myslím, že pro diváky bude komedie v našem podání z let nedávno minulých hodně zajímavým zpestřením divadelní sezóny a kulturní dům ji zařadil dokonce jako jedno z divadel v rámci předplatného. Dějová linka vypráví o sousedské válce, jde tedy o příběh ze života. Invalidní důchodce Evžen Novák si přivydělává jako komparsista. Jednou při návratu z natáčení se setká na pavlači se svou sousedkou Alenou Bartáčkovou a v žertu jí naznačí, že jí je manžel nevěrný. Jenže Kája Bartáček si to nenechá líbit a slibuje Novákovým pomstu. Ti si rádi hrají na lidi z lepší společnosti a jejich syn René si dokonce vylepšuje jméno různými tituly. Začíná tak malá sousedská válka, jež má být zažehnána ve chvíli, kdy se mají obě znepřátelené rodiny stěhovat z činžáku, který má být zbourán. Nebyla by to však pravá komedie, kdyby se obě rodiny znovu nesetkaly na sídlišti jako sousedé v jednom paneláku a na jednom patře. Válka se znovu rozhoří a nepomůže ani snaha Reného a Nadi, neteře Bartáčkové, protože i jejich svatební oznámení je považováno za poněkud hloupý vtip,“ přibližuje hlavní dějovou linku hry Richard Otradovec.

Termíny jednotlivých představení se čtenáři Sedlčanského kraje dozvědí včas v rubrice Kulturní kalendář.

Jana Spálenková

29. října 2014
Sedlčanský kraj (číslo 41 / ročník 25)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail