Sen noci svatojánské se uchází o pozornost a úsměvy diváků

SEDLČANY – Sen noci svatojánské je již letošní druhým premiérovým titulem nastudovaným letos členy Spolku divadelních ochotníků Sedlčany. Tou první byl veleúspěšný dětský muzikál Ať žijí duchové v režii Renaty Holoubkové. Klasické Shakespearovy komedie se ujala také žena – režisérka Lidmila Sunegová.

Divadelní hra Sen noci svatojánské je právem zařazena do letošního ročníku festivalu Sukovy Sedlčany. O pozornost diváků, jejich úsměvy a potlesk se začala ucházet v pondělí 18. dubna v odpolední předpremiéře za zvýhodněné vstupné pro důchodce a ve večerní premiéře pro předplatitele. Reprízy jsou plánovány na středu 20., čtvrtek 21. a sobotu 23. dubna vždy od 19.30 hodin. Zhlédnout poetickou báchorku budou mít zájemci příležitost ještě v pondělí 25., ve středu 27. a v sobotu 29. dubna ve stejném čase.

Režisérka Sunegová byla s průběhem generálky v sobotu 16. dubna spokojena. „Neměli bychom už nic měnit, všechno je připraveno. Zlomte vaz!“ popřála všem aktérům. Ujistila je, že pro velkou trému není důvod.

Sunegová nepopírala, že zkoušení dvou novinek paralelně bylo dost náročné a vyčerpávající. Ze zdravotních důvodů Jiří Dundr se proto vzdal role řezníka Nikose Chasapise ve Snu noci svatojánské a Sunegová do ní přeobsadila Jiřího Bosáka. Na rozdíl od Ať žijí duchové, Zítra to roztočíme, drahoušku a dalších uvedených her, prý neměl tentokrát soubor problémy s autorskými právy. „Sen noci svatojánské jsme pojali klasicky a připravili podle nového překladu do češtiny Jiřího Joska, kde jsem však některé vulgarizmy vypustila. Dokonce jsem škrtla i verše, které se tam podle mého názoru naprosto nehodily. Zamíchávat do děje slova z Erbenovy Kytice mi připadalo vážně nevhodné,“ uvedla sedlčanská režisérka.

Připomněla hlavní děj příběhu, který je plný romantických vyznání a zvratů mezi dvěma mileneckými páry. Láska je přivádí do čarovného lesa, kde se ale objevuje i divadelní společnost složená z athénských řemeslníků, kteří zde mají zkoušet srdceryvnou tragédii o Pyramovi a Thisbě. Potkává se tu také královna víl Titanie a král elfů Oberon. A z toho se odvíjí řada zápletek.

Přes počáteční zlobu Egea, otce krásné Hermie, která si odmítá vzít za muže Demetria, protože je zamilovaná do Lysandra, vše nakonec dobře dopadne. A jaké svatby se v Athénách nakonec slaví? To si ověří diváci v Sedlčanech v příštích dnech. Těšit se mohou na protagonisty, s nimiž se jindy běžně potkávají na ulici nebo je znají z civilních zaměstnání – Jaroslava Repetného, Jiřího Bosáka, Petru Daňkovou, Vladimíra Hůlu, Jana Náhodu, Pavla Herana, Renatu Volkovou, Miroslava Boučka, Víta Mrkvičku, Jaroslava Kolského, Jakuba Chaloupeckého, Vlaďku Kalinovou, Petru Pohnánovou, Miloslavu Kelichovou a mnohé další.

Režisérka upozornila, že vstupenky je možné zakoupit nejen v předprodeji na radnici nebo přímo před představením, ale také prostřednictvím webu kulturního domu.

Marie Břeňová

19. dubna 2016
Příbramský deník (číslo

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail