Ochotníci začnou vyprávět Sen noci svatojánské

SEDLČANY – Návštěvníci kulturního domu ještě nestačili zcela vstřebat dojmy z pohádkové hudební komedie Ať žijí duchové! a Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech již pro ně připravil v těsném časovém sledu další hru. Tentokrát se jedná o poetickou hříčku Williama Shakespeara Sen noci svatojánské.

Tato divadelní hra je součástí festivalu Sukovy Sedlčany a ochotníci ji zkoušejí pod režijním vedením Lidmily Sunegové. Publikum se může těšit na sedm představení a premiéra se bude konat v pondělí 18. dubna. „Scénáře jsem rozdala již začátkem ledna při zkouškách jsme se snažili vystřídat s kolegy, kteří nacvičovali pohádkovou komedii,“ uvedla Lidmila Sunegová. „Maličké časové komplikace sice vznikly, ale nakonec jsme všechno zvládli. V dětském představení hrál Jiří Dundr, který u nás měl roli řezníka Chasapise. Uvědomovala jsem si, že to pro něj musí být značná zátěž, protože Jirka je velice důsledný a vždy se snaží vše udělat akorát. Říkala jsem si, že bude mít co dělat, aby unesl takovou zátěž a skutečně se to potvrdilo. Dnes je na tom už zdravotně lépe, ale přesto jsme museli jeho roli přeobsadit Jiřím Bosákem. Jeho původní roli zedníka si vzal Jan Náhoda. Přestože Jiří Dundr tentokrát přestal zkoušet, což mu bylo moc líto, zůstal s námi a pomáhá souboru v rámci svých možností.

Ochotníci měli první kostýmovou zkoušku ve čtvrtek 7. dubna a hned druhý den ráno stavěli scénu, aby si večer mohli vyzkoušet pohyb před kulisami. Před premiérou je čekají ještě další nejméně tři, ale možná i čtyři zkoušky. Děj se ještě musel naplno skloubit s hudbou a také s filmovou projekcí, kterou si sedlčanští ochotníci vyzkoušejí již potřetí. „Opět využijeme naši velkou projekční látku, kterou diváci znají už z her Zítra to roztočíme, drahoušku a Ať žijí duchové!“ připomněl asistent režisérky Richard Otradovec. „Součástí naší nové hry budou dvě projekce a obě byly pořizovány v okolí Sedlčan. Jedná se o překvapení pro diváky, a proto bych pouze prozradil, že se v nich bude odehrávat část děje, do nějž zasahují mýtické postavy.

Jiří Bosák, který má ve hře roli řezníka a měl původně ztvárnit zedníka Mastorase, se po onemocnění Jiřího Dundra musel začít učit nový text. „Původně jsem si říkal, že konečně budu jednou umět svoji roli s předstihem,“ svěřil se Jiří Bosák. „Uměl jsem ji kompletně, a tak teď dřu nové texty v téměř každé svojí volné chvíli. Alespoň se nenudím. O své nové roli jsem se dozvěděl před třemi týdny a teď už ji až na pár drobností umím.“ Svoji roli umí také Renata Volková, která dříve vystupovala s ochotníky pravidelně a nyní se vrací na jeviště po dvou letech. Naposledy si zahrála ve Veselých paničkách windsorských. Toto divadelní představení připravil její tatínek Miloslav Liška, ale již jej nestačil zrealizovat. „Už po uvedení ‚paniček‘ se mě režisérka Lidmila Sunegová ptala, jestli se mnou může za dva roky počítat, protože má představu, co by chtěla uvádět,“ řekla Renata Volková, která dříve ztvárňovala především mladé naivní dívky. „To už ale neplatí,“ dodává s úsměvem. „Minimálně od té doby, co mám tři děti. Jsem ráda, že si můžu užít svoji divadelní roli trochu žárlivé manželky a kokety. Tyto rázné postavy mě baví víc a hrají se mi lépe.

David Myslikovjan

13. dubna 2016
Sedlčanský kraj (číslo 15, ročník 27)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail