Ochotníci to na jevišti pěkně roztočili. Zahráli si také na filmovém plátně

SEDLČANY – Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech na přelomu listopadu a prosince uvádí světovou premiéru divadelního zpracování známé české filmové a televizní komedie Zítra to roztočíme, drahoušku. Hra je v kulturním domě prezentována s podtitulem Absolutně nevinný žertík.

Host na jevišti

Zřejmě jen málokdo z televizních diváků nezná film Petra Schulhoffa z druhé poloviny sedmdesátých let minulého století, v němž se rozhoří „bitva“ mezi manželi Novákovými a Bartáčkovými, které ztvárnili Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, František Peterka a Iva Janžurová. Na sedlčanských divadelních prknech je bezmála po čtyřiceti letech zastoupili Jiří Dundr, Miloslava Kelichová, Jaroslav Repetný a Renata Holoubková. Reného Nováka, jehož si ve filmu zahrál Luděk Sobota, si „střihl“ Pavel Heran a za Naďu Kovalovou, neteř paní Bartáčkové v podání Dagmar Veškrnové, zaskočila Kateřina Dundrová. V neděli 30. listopadu ústřední sextet ochotníků společně s Kateřinou Ševidovou, Vlaďkou Kalinovou, Janem Náhodou, Renatou Pejchlovou a Jaroslavem Kolským jako host doplnila profesionální herečka Jana Krausová, která se představila v roli správcové domu. „Se sedlčanskými ochotníky se mi hraje dobře, ačkoliv jsem s nimi absolvovala pouze dvě zkoušky, protože nebylo z mé strany mnoho času. Já jsem se nejvíce bavila, když jsem je zažila na první zkoušce. Už předtím jsem viděla dvě jejich představení a obě se mi líbila. Také jsem tehdy ocenila režii a výpravu, kterou měli velice bohatou. K našim divadelním představením také používáme filmovou projekci. Tady je moc pěkná, protože zachovává sty a dobu děje.“

Na slovíčko s režisérem

Filmovou projekci, která doplňovala představení sedlčanských ochotníků, vidělo zdejší publikum vůbec poprvé. Ve chvílích, kdy se přestavovala scéna, tvůrci hry spustili k pódiu plátno, na kterém ochotníci suplovali část děje filmu. Točilo se na několika místech v Sedlčanech a také o této části hry jsme hovořili s režisérem Richardem Otradovcem.

Můžete přiblížit natáčení v ulicích Sedlčan?

Vše se odehrávalo v průběhu zkoušení jednotlivých scén. Chtěli jsme vyřešit problémy s jejich přesouváním, a právě proto jsme do těchto přestávek vložili projekci. Natáčení se ujali ochotníci Antonín Tesař a David Heran. Pohybovali jsme se na různých místech Sedlčan. Pořizování záběrů jsme vyčlenili jediné odpoledne, po němž hned následovala divadelní zkouška.

Ve vašem filmu se objevuje nablýskaný vůz Octavia z počátků šedesátých let. Odkud jej máte?

Auto nám zapůjčil Miroslav Votruba ze Svatého Jana. Jedná se o funkční vůz, což poznává i divák, protože ke konci představení se rozjede a manželé Novákovi v něm jedou na svatbu.

Vy zkoušíte vždy několik měsíců. Měli jste na zkouškách nějaké starosti?

Spíše než na zkouškách jsme měli problémy s řešením termínů uvedení hry. V těchto dnech navíc Miloslava Kelichová hraje už po čtvrté s vysokými horečkami a já obdivuji její výkony. Nyní ještě nevíme, zda naše středeční a čtvrteční vystoupení nebudeme muset zrušit z důvodu hospitalizace naší kolegyně.

Důležitý je také inspicient

Vedle režiséra je další důležitou postavou každé divadelní hry také inspicient. Ve chvíli, kdy po zkouškách končí práce „rejži“, nastupuje právě inspicient, který má na starosti řízení celého představení. Ve spolku sedlčanských ochotníků tuto roli již řadu let zastává Jana Kurandová, která nám řekla: „Každé představení musí být souhrou všech účinkujících, nejenom herců. Připraveny mají být všechny rekvizity a také jevištní tahy. Nikdy nesmí nastat pauza, protože ta by narušila celé vystoupení.“ Na otázku, zda se přesto už někdy ocitla v úzkých, inspicientka odpověděla, že už několikrát. „Jednou jsem otevřela scénář o dvě stránky dopředu, dívala se, kdo na scéně bude, a v tu chvíli jsem znervózněla, protože mi začínaly unikat další věci. Naštěstí všechno dobře dopadlo.“

David Myslikovjan

3. prosince 2014
Sedlčanský kraj (číslo 46 / ročník 25)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail