SEDLČANY – Spolek sedlčanských divadelních ochotníků je známý tím, že je velice aktivní a laťku úrovně svých představení posunuje neustále výš. Bohatá, pokud se týká repertoáru, byla předchozí sezóna sedlčanského souboru a zdá se, že v podobném duchu se ponese i sezóna nová. O obou sezónách jsme mluvili s produkční Spolku divadelních ochotníků Sedlčany Martinou Štemberkovou a také s režisérem Richardem Otradovcem.
„Na jaře jsme uvedli divadelní zpracování filmu Ať žijí duchové!, které mělo mezi diváky všech věkových kategorií velký úspěch nejenom v Sedlčanech, ale i v spřáteleném Komárově, kde jsme z důvodu okamžitého vyprodání vstupenek přidávali další představení,“ uvedla Martina Štemberková. „Živá kapela i sbor, dětští herci a trpaslíci vylézající ze země, chytli za srdce mnohé diváky. Poté jsme k čtyřstému výročí úmrtí Williama Shakespeara uvedli inscenaci Sen noci svatojánské. Hercům se do hry povedlo zapracovat i právě se konající návštěvu prezidenta Zemana v našem městě. V nedávné minulosti s námi spolupracovala Jana Krausová na divadelním zpracování filmu Zítra to roztočíme, drahoušku a na přehlídce Wintrův Rakovník byly dvě naše členky oceněny čestným uznáním za ztvárnění rolí ve zmiňované komedii.„
V listopadu bude Spolek divadelních ochotníků Sedlčany slavit 175. výročí vzniku a při této příležitosti uvede inscenaci oslavující dílo českého hudebního velikána Bedřicha Smetany. O nové hře ochotníků jsme hovořili s režisérem Richardem Otradovcem.
Proč jste k výročí vzniku Spolku divadelních ochotníků Sedlčany vybrali právě hru o díle Bedřicha Smetany?
Spojení hry o díle významného českého hudebního skladatele a výročí vzniku ochotnického divadla v Sedlčanech není náhodná. První ochotnické představení bylo v našem městě sehráno 31. října 1841, tedy v období národního obrození. Jako jinde v Čechách i místní obyvatelé založili divadlo pro povznesení české řeči a národního uvědomění. V tomto duchu se snažil Bedřich Smetana vytvořit svébytný český hudební styl a svými osmi dokončenými operami položil základ českého repertoáru. Můžeme říci, že největší popularity dosáhla Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery a v tomto roce slaví 150 let od svého uvedení.
Kdy začnete zkoušet a kolik ochotníků se ve vaší inscenaci objeví? Mohou se těšit diváci i na někoho z nováčků?
Přípravy na podzimní představení jsou již v plném proudu, avšak samotné zkoušky začnou poslední týden v srpnu. Jelikož se jedná o hudební představení, budeme muset skloubit nácvik samotného děje spolu s hudbou, písničkami, tanci i šermem, který se v inscenaci objeví. Troufám si říci, že máme před sebou jeden z nejnáročnějších maratónů divadelních zkoušek, na kterém se bude podílet třináct herců a nejméně stejný počet ochotníků a dobrovolníků, bez nichž by představení nemohlo vzniknout. Kromě ostřílených tváří sedlčanského spolku se mohou diváci těšit i na jednoho nováčka.
Mohl byste alespoň nastínit děj vaší nové hry?
Obsáhnout příběh celé divadelní hry by bylo na delší povídání. Ve zkratce se jedná o fiktivní divadelní soubor, který se chystá nacvičovat Shakespearova Hamleta. Jenomže díky získanému grantu je vše jinak a za osm týdnů se má konat premiéra představení, kdy za jeden večer mají být sehrány všechny Smetanovy opery. Děj inscenace se odehrává na divadelních zkouškách, a tak mají diváci možnost nahlédnout do tvůrčího procesu přípravy zábavného muzikálu pro činoherce. S trochou nadsázky se dá říci, ,že pod pokličkou uvidíte, jak to u nás vypadá.
Nakolik bude inscenace náročná na kostýmy a hudební doprovod?
Po úspěchu představení Ať žijí duchové sázíme opět na živou hudbu. Na podzim tak budete mít možnost slyšet skladby z oer Bedřicha Smetany v jedinečné úpravě známého českého písničkáře a hudebníka Ivana Hlase ve spolupráci s Jiřím Janouchem. Protože se jedná o nadsázku a komedii, vyhráli si oba muzikanti zejména s různými hudebními žánry. Hudební nastudování má na starosti Jan Marhoul. Co se týče kostýmů, tak první část představení se odehrává v civilním oblečení. Mohlo by se zdát, že inscenace na garderobu není nijak náročná. Opak je ale pravdou. Kostýmy se v druhé části nesou v duchu stylizace Prodané nevěsty.
V posledních několika svých inscenacích sedlčanský soubor ochotníků využil projekci, promítanou na plátno. Bude tomu tak i tentokrát?
Projekční plátno se v představení s největší pravděpodobností objeví, ale zřejmě v jiné roli. Využít promítání neplánuji, i když se to v našich hrách stalo jakýmsi standardem. Zařazovat projekci do každé inscenace není podle mého názoru nejvhodnější , protože bychom neradi, aby divákům zevšedněla. Plátno tedy bude tvořit část scény, která bude velmi jednoduchá a náznaková. Nicméně věřím, že se bude mít publikum na co dívat.
V dvojici autorů hry je uvedeno jméno Petra Svojtky. Jedná se o známého českého herce, jenž hrál například v seriálu Arabela?
Inscenace Bedřich Smetana: The Greatest Hits (v překladu největší, nejslavnější hity) pochází z per umělců Městských divadel pražských. Jedná se tedy o autorskou hru, která je momentálně pouze na repertoáru Divadla ABC a nově jí budou moci zhlédnout diváci v Sedlčanech. Spoluautory jsou dramaturg Jiří Janků a uměleckých šéf a režisér Petr Svojtka, což je syn známého českého herce, který propůjčil hlas například Pavlu Trávničkovi v pohádce Tři oříšky pro Popelku a hrál prince v nezapomenutelné Malé mořské víle.
David Myslikovjan
3. srpna 2016
Sedlčanský kraj (číslo 29, ročník 27)