Třinácté uvedení komedie Drahoušek bylo pro sedlčanské divadelníky šťastné

SEDLČANY, KOMÁROV – Sedlčanští divadelní ochotníci měli úspěch na nesoutěžní přehlídce Pešík, které se účastnili v Komárově u Hořovic na Berounsku. V sobotu 18. dubna pobavili diváky v kinosále, který má kapacitu 250 míst. Komedií „Zítra to roztočíme, drahoušku“ dokázali sedadla naplnit, jen deset jich prý zůstalo prázdných. „Drahouška jsme uvedli celkem potřinácté a bylo to pro nás šťastné,“ uvedl reži29sér hry Richard Otradovec. Společně s předsedou spolku Jaroslavem Repetným se podělil o zážitky z tohoto zájezdového představení.

Bylo to skutečně poslední uvedení této hry?

Režisér: Podle plánu to bylo poslední představení. Atmosféra v Komárově byla tak skvělá, diváci aplaudovali vestoje hned při první oponě. Mě to vybudilo k myšlence nenechat komedii takzvaně u ledu. Pokud budeme osloveni, možná bychom ještě někam vyrazili. Kulisy jsme sice uklidili, ale tak, že je máme stále pro ruce.

Jaké vám vytvořili v Komárově zázemí?

Režisér: Když jsme tam byli na obhlédnutí scény, technických možností a šaten před dvěma měsíci, nebyli jsme příliš nadšeni. Ujistili nás, že až přijedeme, že to tam nepoznáme. A měli pravdu. Šatny vymalovali, položili na podlahu nové lino, vše tam uklidili – udělali nesmírný kus práce. Starali se o nás jako o profíky. Měli jsme dokonce připravený catering. Když jsme viděli vyzdobené stoly s občerstvením, mysleli jsme si, že v té místnosti bude svatební hostina. Divadelní soubory, které se přehlídky účastnily, byly profesionální. Nás zařadili pořadatelé mezi takovou elitu, jakou je divadelní společnost Háta s Lukášem Vaculíkem.

Režisér: Pokud by tohle představení mělo být poslední, tak to byla krásná tečka.

Předseda spolku: Přijetí bylo opravdu úžasné. Bez výjimky šlo o příjemné lidi – nemám na mysli jen hlavní pořadatele, ale i hospodářku, matrikářku nebo člověka, který byl v šatně, trhal lístky u dveří… Takový přístup a reakce publika od prvního okamžiku jsme neočekávali. Dobře se nám hrálo, přestože jsme některé věci technicky nemohli zajistit tak, jako na domácí scéně.

Navázali jste s Komárovem další spolupráci?

Předseda spolku: Místostarosta Komárova Radim Šíma projevil zájem, že by se rádi přišli na některé z našich představení podívat – nejdřív jednotlivci a do budoucna by chtěli vypravit na naše představení celý autobus. Festival Pešík by měl pokračovat příští rok v září a pokud budeme mít nějaký vhodný titul, tak se tam opět objevíme.

Režisér: Hlavní pořadatel přehlídky je Marek Šmied ze Sdružení občanů pro Komárov. Vloni se mu tam podařilo obnovit dlouholetou tradici. Sehráli představení Sluha dvou pánů, kde on hraje hlavní postavu. Na letošní rok nastudovali hru Natěrač. Marek Smied studuje hereckou školu v Praze, je tedy téměř profesionál.

Na co byste Komárovské do Sedlčan pozvali?

Režisér: Měl jsem v plánu zrežírovat a nastudovat na podzim letošního roku Jezinky a bezinky. Dvě členky souboru, které jsem chtěl obsadit do hlavních rolí, odřekly ze zdravotních důvodů. A naše režisérka Lidmila Sunegová, kterou jsem také oslovil, chystá jarní představení Sen noci svatojánské. Uznal jsem, že by toho na ní bylo moc. Tak podzimní představení vypustíme. Důvodem navíc je, že se musíme věnovat organizačním záležitostem kolem souboru.

Jaké organizační záležitosti máte na mysli?

Režisér: Za měsíc nás čeká valná hromada, přesně 23. května. Musíme schválit podle nového občanského zákoníku stanovy. Donedávna jsme byli občanským sdružením, od 1. ledna 2014 jsme spolkem, ale důležité je podle toho doladit stanovy. Čekají nás také nové volby. Vloni na valné hromadě jsme členům přislíbili, že letos budou volby znovu – podle nových pravidel.

Předseda spolku: V současné době členové dostávají návrh nového znění stanov k připomínkování do 10. května. Dostávají vnitřní rády a zároveň mohou navrhovat kandidáty do výboru. Z členů výboru vzejde nový předseda.

Marie Břeňová

29. dubna 2014
Příbramský deník (číslo 100)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail