Taková normální rodinka vyráží na cesty

SEDLČANY – Spolek divadelních ochotníků uvedl na domácí scéně komedii Taková normální rodinka naposledy před několika týdny, ale přesto je kolem této hry stále hodně živo. Brzy ji totiž sedlčanský soubor zahraje na dalších třech místech. Pokud k nim připočteme ještě Petrovice, kde ochotníci uvedli svoji Rodinku na jaře, a festival na Dobříší, jedná se o rekord v novodobé historii spolku.

„Další nabídka nám přišla z Jilemnice a před několika dny i z Loun,“ uvedl předseda Spolku divadelních ochotníků v Sedlčanech Jaroslav Repetný. „Produkční zdejšího kulturního domu nám nabídla termín v první polovině července, kdy jsou už v plném proudu dovolené, a tak budeme muset zřejmě pozvání odmítnout. Že je o nás zájem, nás velice těší. Hrát začínáme 13. července na Zvíkově, budeme zahajovat festival Zvíkovské divadelní léto 2018. Prestižní je pro nás nabídka z pražského divadla Studio DVA, které sídlí na Václavském náměstí, kde hrají mimo jiné Karel Roden a Jana Krausová. Zde budeme hrát Rodinku 28. července od devatenácti hodin.“

S představením souvisí fotografování tváře Rodinky v úterý 12. června v ateliéru divadla, kterou bude babička v podání Jany Smrtové. Studio DVA sedlčanským ochotníků nabídlo stejnou propagaci na billboardu, jako dělá na svoje představení. A proč si ochotníci ze svého středu vybrali právě Janu Smrtovou? „Mě i režiséra Richarda Otradovce hned napadla, že by to měla být babička, protože celý děj se kolem ní točí, a navíc Jana nedávno oslavila životní jubileum. Zaslouží si to za vše, co pro náš spolek udělala, a já doufám, že ještě udělá. Myslím si, že billboard pro ni bude hezkým dárkem k jejímu výročí,“ připomněl Jaroslav Repetný.

Vystoupení v Praze bude součástí festivalu Léto ochotnických divadel. Zatímco profesionální herci Studia DVA budou od 21. do 30. července hrát na Vyšehradě, prostory svého divadla v této době poskytnou ochotníkům. V Praze vystoupí soubory z Brna, Rakovníka, Volyně, Kadaně a z dalších měst. K festivalu bude vydaná brožura, ve které nebude chybět zmínka o sedlčanském spolku a jeho hře. „Pro všechny z nás je velkou poctou, že si budeme moci zahrát v Praze. Vystoupení bereme jako ocenění naší práce. Bude to velká škola nejenom pro naše herce, ale i pro techniky a všechny, co s námi pojedou. Naší snahou je divadlo, které má kapacitu bezmála pět set diváků, co nejvíce zaplnit. V Sedlčanech máme diváky, kteří na naše představení jezdí z Prahy, a ti se jistě také přijdou podívat,“ doplnil Jaroslav Repetný a režisér představení Richard Otradovec dodal, že se bude jednat o první vystoupení v Praze od novodobé registrace spolku v roce 1992. Ochotníci by ale i tuto nabídku museli odmítnout, pokud by od začátku roku zkoušeli výhradně hru Lotrando a Zubejda, ve které účinkovalo sedmdesát herců. Tento počet by se o prázdninách jen těžko sešel. Protože ale soubor nastudoval hry dvě, z nichž jedna měla menší herecké obsazení, mohou pozvání přijmout. „Bylo to pro nás snad znamení shůry, že jsme to takto skloubili a nacvičili,“ říká Jaroslav Repetný a dodává, že členové spolku se brzy sejdou na „oprašovací“ zkoušce, aby se režisér ujistil, že svůj text nezapomněli. Ve hře Taková normální rodinka v roli tatínka alternují Miroslav Bouček a Jiří Dundr. Oba chtěli v Praze hrát, ale samozřejmě se role mohl zhostit jenom jeden z nich. Tatínkové si hodili korunou a vyhrál prvně jmenovaný ochotník.

Hned po svém pražském vystoupení se sedlčanští ochotníci přesunou na Voticko do Zvěstova, kde v neděli 29. července zahrají na přírodním dřevěném pódiu, původně určeném tanečním zábavám. Pořadatelé dokonce budou část tohoto prostoru přistavovat, aby se ochotníci na jeviště vešli. V Jilemnici by spolek sedlčanských ochotníků měl uvést svoji Rodinku v březnu příštího roku.

David Myslikovjan

13. června 2018
Sedlčanský kraj, číslo 23, ročník 29

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail