Spolek divadelních ochotníků nacvičuje v kulturním domě souběžně dvě představení

SEDLČANY – V novodobé historii spolku sedlčanských ochotníků se stalo dosud jen jednou, že soubor nacvičoval dvě představení najednou. Před časem souběžně ochotníci nastudovali hry Ať žijí duchové a Sen noci svatojanské.

Tentokrát se do dvou vystoupení pustili režiséři Richard Otradovec a Renata Holoubková. První z nich ještě v závěru starého roku společně s ochotníky začal zkoušet známou komedii Fan Vavřincové Taková normální rodinka a Renata Holoubkové se po Novém roce s herci pustila do nacvičování oblíbené pohádky Lotrando a Zubejda. O dění kolem „Rodinky“ jsme si povídali s Richardem Otradovcem.

Představíte nám vaši novou hru?

Jedná se o zájezdové představení, které ale samozřejmě uvedeme i na domácí scéně. Ještě předtím si však zahrajeme na divadelním festivalu Pešík v Komárově. Vše je zatím v jednání, ale mělo by to být v březnu. oslovili nás kulturní činovníci i z několika dalších míst, da bychom přijeli s některou hrou, uvedenou v minulých letech. Jsme v okolí docela známí, což nás těší, ale dosud jsme museli pozvání odmítat. Nejenom z důvodů časových, ale hlavně organizačních, protože naše hry mají obvykle velký počet účinkujících a náročné scény byly vždy přizpůsobeny našim velmi dobrých podmínkám v Sedlčanech. Proto jsme se rozhodli vybrat hru s menší scénou, aby to bylo dobře zvládnutelné.

Nakolik bude vaše zpracování podobné televiznímu seriálu se známými herci?

Podobné to bude zhruba z devadesáti procent. Některé dialogy jsou upravené. Existují v knižní podobě, ale v televizní ne. Jedná se o první díl, který spisovatelka a autorka televizních seriálů Fan Vavřincová napsala jako televizní hru. Teprve po jejím velkém úspěchu a zájmu diváků se rozhodla pro pokračování. Pokud se nemýlím, měli bychom být zcela prvním souborem v republice, který se do tohoto divadelního zpracování pouští. Získali jsme možnost hru uvést díky tomu, že loni v listopadu uplynulo sto let od narození Fan Vavřincové.

Slyšel jsem, že tatínka měl hrát původně Jiří Dundr, ale že tato role byla přeobsazena. Proč?

Jiří Dundr zatím hrát nebude ze zdravotních důvodů. Až se ale zotaví a bude fit, tak se ke své úloze vrátí. Bude fungovat v alternaci s Miroslavem Boučkem, který roli tatínka, jehož v televizním seriálu ztvárnil Zdeněk Řehoř, převzal.

V seriálu také hrají dvě želvy. Budete je mít taky?

Želvičky budou, určitě o ně diváky neochudíme. Malým překvapením ale budou oba raubíři. Nebudou to totiž malé děti, ale dospělí herci. maminku si zahraje Miluška Kelichová, babičku Jana Smrtová a Renata Holoubková s Jardou Repetným budou mít role Jany Štěpánkové a Eduarda Cupáka. Mladou dvojici si zahraje Tomáš Rauscher a Kateřina Skalská Dundrová. V televizním zpracování v těchto rolích byli Jaromír Hanzlík s Danielou Kolářovou.

Ještě dříve než „Rodinku“, uvedou ochotníci v Sedlčanech hru Lotrando a Zubejda. Mělo by to být již na konci dubna. „Zkoušet jsme sice začali až v lednu, ale hudební zkoušky se konají už od října,“ uvedla Renata Holoubková, která již režírovala muzikál Ať žijí duchové. Na otázku, zda někteří ochotníci budou účinkovat v obou připravovaných hrách, odpověděla, že ano. „Jsou všichni šikovní, a věřím, že vše zvládnou,“ dodala. Druhá hra sedlčanských ochotníků je prý náročná nejenom pokud se týká kostýmů a scény, ale prakticky na všechno. „Mám ale kolem sebe dobrou partu lidí, která mi ve všem pomůže. Na představení se podílí kolem šedesáti ochotníků a dalších účinkujících. Jedna se o hudebníky pod vedením Moniky Podrázké a také o taneční skupinu Slimka. Ve hře se objeví děti i dospělí. Drvoštěpem bude Jaroslav Repetný, Zubejdu si zahraje Tereza Marková, starého Lotranda Jaroslav Kolský a mladého Tomáš Rauscher,“ doplnila Renata Holoubková.

David Myslikovjan

24. ledna 2018
Sedlčanský kraj, číslo 3, ročník 29

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail