Sedlčanští divadelní ochotníci naloží kulisy a pojedou soutěžit na Wintrův Rakovník

Sedlčany – S komedií Zítra to roztočíme, drahoušku, kterou pro divadlo upravil podle úspěšného filmu mladý režisér Richard Otradovec, zamíří sedlčanský ochotnický soubor do Rakovníka. Účast na soutěžní přehlídce nám aktuálně potvrdil Jaroslav Repetný, předseda divadelního spolku.

„Přehlídka s názvem Wintrův Rakovník je určena pro soubory Středočeského kraje, uskuteční se ve dnech 19. až 21. března v Tylově divadle. Ti nejúspěšnější budou nominováni na květnovou přehlídku Divadelní Piknik Volyně a odtud mají šanci zamířit až na Jiráskův Hronov, což je nejvyšší stupeň amatérské přehlídky v České republice,“ uvedl Repetný.

„Současně s přihláškou putoval podle pokynů pořadatele i záznam z našeho představení na DVD,“ poznamenal. Sedlčanští ochotníci se budou ucházet o přízeň diváku a poroty v pátek 20. března. Konkurencí jim budou podle slov Repetného soubory z daleko větších měst, než jsou Sedlčany – ze Slaného, Rakovníka, Kladna, Mladé Boleslavi… „Jsou to všichni ostřílení harcovníci, kteří se přehlídky v Rakovníku pravidelně účastní,“ poznamenal předseda sedlčanských ochotníků.

„Loni zabodoval domácí soubor, který postoupil do Volyně a odtud až do Hronova,“ upozornil na úspěch konkurence.

„Kulisy nám poveze dodávka, my jsme zvolili společnou přepravu objednaným autobusem, abychom mohli být pohromadě, prožili si předsoutěžní atmosféru a nikdo z účinkujících se nemusel věnovat řízení,“ poznamenal s tím, že na přípravu scény budou mít tři hodiny.

„Byli jsme se v Tylově divadle podívat s technikem, režisérem a osvětlovačem. Divadlo je pěkné, scéna je velikostí obdobná té, na kterou jsme zvyklí v Kulturním domě Josefa Suka. Jou tam ale určité technické věci, které budeme muset řešit jinak. Jedná se například o nástupy z bočních vchodů, promítání na plátno, což je součást představení,“ jmenoval několik odlišností.

Složení poroty Repetný nezná, ale poznamenal, že do ní v jednom z posledních ročníků zasedl například režisér příbramského divadla Milan Schejbal.

„Pro náš soubor to bude zajímavá zkušenost,“ zdůraznil předseda sedlčanských ochotníků. Zahrát si před jiným publikem, než je to domácí a vyslechnout si hodnocení, kdy se porota bude vyjadřovat k jednotlivým souborům, bude podle něj přínosem. Kulisy z „Drahouška“ po návratu z Rakovníka nesloží, ať již se tam jejich výkon bude líbit nebo ne.

„V dubnu nás čeká nesoutěžní přehlídka v Komárově, na kterou si nás vybrali přímo pořadatelé,“ vysvětlil. I tady budou sedlčanští ochotníci trochu vybočovat z řady.

„Kromě nás budou vystupovat čtyři profesionální soubory, jeden místní a my jsme prakticky jediní zástupci amatérského divadla.“

V Komárově improvizace bude ještě ve větším měřítku než v Rakovníku. „Na pódium vedou jen jedny schody a my ve hře využíváme nástupy ze dvou stran, světelný park představují dva reflektory, takže budeme technicky řešit i to, jak si poradit se světelnými efekty, promítací plátno budeme muset upevnit na lanko a podle potřeby jen spouštět,“ vypočítával úskalí. Na druhé straně ocenil, že v Komárově jsou lidé pro divadlo zapálení.

Marie Břeňová

6. března 2015
Příbramský deník (číslo 57)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail