Reportáž z vystoupení sedlčanských ochotníků v centru Prahy zařadila do svého vysílání i Česká televize

PRAHA/ZVĚSTOV – Členové Spolku divadelních ochotníků Sedlčany ukončili svoje prázdninové turné, v jehož rámci uvedli vlastní zpracování známé komedie Fan Vavřincové Taková normální rodinka. V polovině července tuto hru představili na Zvíkově a v závěru měsíce v pražském divadle Studio DVA a před budovou Obecního úřadu ve Zvěstově.

Do sálu dorazil kameraman ČT

„Přípravy na pražské a zvěstovské představení začaly ve čtvrtek 26. července, kdy jsme se sešli na oprašovací zkoušce, abychom si připomněli text,“ uvedl režisér Richard Otradovec. „V sobotu po poledni jsme naložili veškeré rekvizity, kostýmy, dekorace a další materiál na stavbu scény a ve třech skupinách ve třech autech vyrazili do Prahy, kde nás už v patnáct hodin čekali technici Studia DVA.“ Samotné přípravy představení proběhly hladce a už po dvou hodinách, když nejdříve sedlčanský režisér s místními techniky ozvučil a nasvítil scénu, spolek nastartoval krátkou „projížděčku“. Herci se tak mohli seznámit s prostorem. „Netrpělivě jsme vyhlíželi devatenáctou hodinu, kdy se naše ‚Rodinka‘ měla představit pražskému publiku,“ přiznává Otradovec. Překvapením pro sedlčanské ochotníky bylo, že do sálu dorazil kameraman České televize, který v průběhu představení natočil krátkou reportáž. Ta byla odvysílána minulou neděli v hlavním vysílacím čase od dvaceti hodin v Událostech v kultuře.

Závěrečný potlesk byl velkým vyznamenáním

Při představení se herci pěkně zapotili, protože při scéně u stolu přeskočili několik dialogů. „Nicméně divák nic nepoznal, protože  z důvodu pohotovosti a improvizačnímu umu, se účinkující dokázali hravě vrátit a situaci u stolu zachránit,“ doplnil režisér a jedním dechem dodal: „Představení tak skončilo úspěšně, a myslím, že závěrečný potlesk zhruba tří stovek diváků na jevišti v centru Prahy, byl velkým a nezapomenutelným zážitkem pro nás všechny. Jako vzpomínku na tento den jsme od vedení divadla obdrželi pamětní list a pozvání na další ročník přehlídky Léto ochotnických divadel. Dokonce nás navštívilo několik našich dobrých známých, kteří neměli čas dorazit na reprízy ‚Rodinky‘, jež jsme odehráli v Sedlčanech, jako například zástupkyně příbramského divadla Anna Čiperová.“

Zážitek na venkovním jevišti

Hned druhý den sedlčanské ochotníky čekal zájezd do Zvěstova, kde je přivítal starosta obce. „Oproti Praze a jiným místům, kde jsme hostovali, jsme museli kvůli hracímu prostoru celou scénu zrcadlově obrátit a kvalitně ozvučit venkovní prostor. Poprvé jsme tak, kromě hudebních her, využili naše mikroporty i na činoherní divadlo. Vše se ale podařilo, se scénou se herci rychle sžili a i díky pomoci místních jsme byli na představení dobře připraveni,“ dodal režisér.

Představení mělo opět úspěch. Pro sedlčanské ochotníky se jednalo o velký zážitek, protože hráli, pokud nepočítáme nádvoří Zvíkova, poprvé na venkovním jevišti, určeném především pro letní zábavy. „Všichni pořadatelé v Praze i ve Zvěstově nám připravili výborné podmínky, a to samé platí i o všech účinkujících, podílejících se na našem představení. Zapomenout nesmím na Martina Voháňku, který nás ochotně rozvážel po letních štacích a vytrhl nám tak trn z paty,“ uzavřel Richard Otradovec. Už teď se členové sedlčanského ochotnického spolku těší, až vyrazí s další hrou do míst, která letos v létě navštívili.

David Myslikovjan

8. srpna 2018
Sedlčanský kraj, číslo 29, ročník 29

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail