Organizátoři festivalu Pešík se těší na sedlčanské ochotníky

KOMÁROV – Druhý březnový čtvrtek se začaly prodávat vstupenky na 1. ročník divadelního festivalu Pešík a komárovští úředníci se chystali na nápor zájemců. Dobře věděli proč, před loňským nultým ročníkem totiž tři čtvrtiny lístků zmizely během pracovního dne. Lidé jich tam zakoupili 1 300.

Jana Šulcová, Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, ale také Spolek divadelních ochotníků Sedlčany budou hvězdami divadelního festivalu Pešík.

Po takových zkušenostech letos přišli organizátoři se změnou – předprodej odstartoval až po skončení pracovní doby úřadu městyse, aby zájem neblokoval práci tamních úředníků.

Jinak se návštěvníci nemusejí obávat radikálních inovací. „Budeme se držet toho osvědčeného. Lehkou změnou je že v neděli festival nezakončí večerní, ale odpolední představení pro malé i velké v podání ochotnického spolku ze Sedlčan,“ upřesňuje jeden z organizátorů – komárovský místostarosta Radim Šíma.

Lákají známá jména

Festival Pešík začne ve středu 13. dubna. A každý den se od 19 hodin až do soboty představí celkem čtyři divadelní soubory. Představení pro děti od 3 do 6 let je kromě neděle naplánované i na sobotní odpoledne. V pohádce Pirátské dobrodružství si zahraje i Marek Šmied, který s nápadem uspořádat v Komárově takovou akci loni v lednu přišel.

Komárovští ukázali, že mají o kulturu zájem, tak jsem si říkal, zda tu neudělat větší akci. V polovině ledna jsem s tím šel za Radimem Šímou a po měsíci byly plakáty a vstupenky,“ vzpomínal absolvent oboru Dramatické umění a moderování na Vyšší odborné škole herecké v Praze.

Na publikum v Komárově čekají zvučná jména, například Jana Šulcová, Veronika Jeníková, Libuše Švormová, Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička či Jan Čenský.

Oproti loňsku se navýšil rozpočet festivalu. „Bude asi o 50 tisíc korun vyšší, pohybovat se bude kolem 300 tisíc. Ještě ho nemáme stoprocentně vypočítaný,“ říká Radim Šíma s tím, že v roce 2015 byla k vidění o něco levnější představení.

Duchové s úpravami

Od toho se odvíjí i výše vstupného. „Ale myslím si, že jsme v loňském roce neměli méně známé herce,“ říká Šíma při vzpomínce třeba na Mahulenu Bočanovou, Kateřinu Hrachovcovou, Lukáše Vaculíka nebo Martina Zounara.

Osobně se ale nejvíce těším na sedlčanský soubor s kusem Ať žijí duchové. Měl jsem možnost zhlédnout jejich generální zkoušku a byla úžasná. Na to, že to je v podání ochotníků, je tam velké množství efektů,“ dodal místostarosta Komárova.

Zážitek z loňského roku jsme měli úžasný. V Komárově se nám hrálo hezky, byli jsme tam moc mile přijati a už se tam zase těšíme,“ říká předseda Spolku divadelních ochotníků Sedlčany Jaroslav Repetný. Nic na tom nemění ani skutečnost, že Sedlčanští budou muset některé scény hry Ať žijí duchové přetvořit. „Musíme určité věci upravit, aby byly proveditelné na scéně komárovského kinosálu. Nechci příliš prozrazovat, ale musíme se vyrovnat třeba s tím, že trpaslíci nebudou moci vybíhat z krtin, a vyřešit i to, že Brtník se nebude mít kam propadnout,“ dodává Repetný.

Festival se uskuteční v komárovském kulturním domě. „Loni jsme vyčistili oponu a svépomocí jsme uklízeli tamní prostory. Jsme tam v nájmu, není to majetek městyse, takže žádné technické vylepšení zázemí nechystáme, ani to dělat nemůžeme. Ovšem snažíme se dopřát účinkujícím hercům solidní zázemí a divákům příjemné prostředí k prožití večera,“ líčí Radim Šíma.

Co se týče návštěvnosti, nultý ročník překonat nepůjde. Všechna představení totiž byla vyprodaná, přišlo 1 700 lidí.

Jaroslav Pešice

11. března 2016
5 plus 2 Příbramsko
http://www.5plus2.cz/?e=QI-PRIBRAM&d=11.03.2016#strana=4

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail