Ochotníci si pohráli se Starými pověstmi českými

SEDLČANY – Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech v pondělí 27. dubna premiérově uvedl nově nastudovanou hru Parohaté pověsti. Soubor do posledního místečka zaplněný sál zavedl do dob panování kněžny Libuše, sester Kazi a Tety, silného Bivoje, Přemysla oráče a dalších postav ze Starých pověstí českých.

Nebyl by to ale spolek sedlčanských ochotníků, aby si z legendárních pověstí nevystřelil a tak trochu je nepostavil na hlavu. A proto Bivoj v úvodu představení sice lituje, že se pod Vyšehradem potuluje další kanec, ale v závěru hry je již zcela spokojen. Vždyť potomky s ním čekají všechny dívky z okolí. Bivoje ztvárnil Vítězslav Mrkvička, který měl zkoušení hry o něco obtížnější, než většina jeho ochotnických kolegů, protože na zkoušky dojížděl z Prahy. Na zkoušky z hlavního města dojížděla i Petra Pohnánová, která má ale v Sedlčanech rodiče a může zde být i přes týden. „Náročnější je to pro mě v době, kdy nemám volno, jsem v práci a po zkoušce se musím vracet,“ řekla mladá ochotnice.

Jiří Bosák je zkušeným ochotnickým hercem, ztvárnil již celou řadu postav, ale tato poslední se dá označit za jeho životní. Jirka totiž hraje gaye a v této roli je hodně přesvědčivý. Také on se bavil u řady vtípků, kterými bylo představení prošpikováno. Věděli jste třeba, že máme tři póly? Severní, jižní pól a Interpol. Zodpovězena byla mimo jiné i jedna vědecká otázka a sice, z čeho se skládá písek. Nevíte? Přece z náklaďáku.

Režisérka zaskočila za Libuši

Většina diváků v sále možná nevěděla, že kněžnu Libuši původně měla hrát Renata Pejchlová, která ale před premiérou onemocněla, a tak se její role musela zhostit režisérka Jaroslava Bulínová. A přestože neměla moc času, svůj úkol zvládla. „O tom, že Renata nebude moci hrát, vím zhruba deset dní,“ uvedla režisérka. „Hru sice podrobně znám, ale přesto jsem se musela narychlo naučit spoustu textu. Renatě je moc líto, že nemůže hrát, a mě je to taky líto. Moc jsem si přála, aby hrála.

V Parohatých pověstech může publikum slyšet celou řadu melodií, které známe v podání Zuzany Norrisové, Luďka Soboty, nebo skupiny Olympic. Novými texty zapadajícími do hry, je opatřila právě Jaroslava Bulínová.

David Myslikovjan

29. dubna 2015
Sedlčanský kraj (číslo 17 / ročník 26)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail