Ochotníci se ve své nové hře vrátí do šedesátých let minulého století

SEDLČANY – Členové sedlčanského divadelního spolku hned po Novém roce začali zkoušet novou hru, kterou uvedou na domácí scéně v dubnu. První, takzvaná postavná zkouška, se konala ve středu 9. ledna. novou inscenaci představil režisér Richard Otradovec a shrnul rovněž loňskou činnost spolku.

Jak se jmenuje hra, kterou jste začali zkoušet, kdo přišel s nápadem ji uvést a na jakou zápletku se budou moci diváci těšit?

Novou hru 60’s aneb Šedesátky jsme začali zkoušet na Nový rok, kdy jsme se sešli na první čtené zkoušce. Nápad uvést tuto inscenaci vznikl v Divadle ABC, kam jsme se jeli v září předloňského roku podívat na premiéru. Hra pochází z pera Jiřího Janků a Petra Svojtky, kteří jsou podepsáni i pod představením Bedřich Smetana: The Greatest Hits, kterou jsme v Sedlčanech uvedli na podzim roku 2016. Na premiéře „Šedesátek“ jsme měli možnost popovídat si s herci a autory, kterým jsme na památku předli záznam z našeho provedení „Smetany“.

Koho ze známých ochotníků publikum uvidí? V kterých rolích se tito herci představí?

Ústřední postavou hudební komedie o výletech do časů, kdy klukům rostly dlouhé vlasy, a láska nebyla sprostým slovem, ztvární Jiří Dundr. Nejbližší rodinu mu utvoří Miloslava Kelichová, Tereza Marková a Pavel Heran, kteří svému manželovi, otci a zeťovi objednají výlety do šedesátých let minulého století u Agentury Cokoliv. V roli ředitele agentury se představí Jaroslav Repetný, který pro dotvoření šedesátých let musí se svými zaměstnanci Kateřinou Skalskou a Slávou Blochem získat nájemné herce a zpěváky. V těchto rolích se mohou diváci těšit na Renatu Holoubkovou, Renatu Volkovou a Pavla Žaka. V jedné z těchto rolí se objevím i já.

Našel jste také některého z nováčků, který se nebude bát přijít s kůží na trh?

V této inscenaci vsázím na osvědčené ochotnické tváře. Důležitým kritériem výběru herců byla odvaha pustit se do zpěvu notoricky známých hitů, které jsou v tomto představení zaranžovány Jiřím Janouchem, taktéž spoluautorem „Smetany“.

Minulý rok byl pro váš soubor mimořádně nabitý. Můžete toto období shrnout?

Úspěšný rok 2018 jsme zahájili pohádkovým muzikálem Lotrando a Zubejda v režii Renaty Holoubkové, která navázala na úspěšné ztvárnění „Duchů“. Souběžně s tímto představením probíhal nácvik zájezdové hry Taková normální rodinka v mé režii, kterou jsme uvedli již v březnu v Obecním domě v Petrovicích, následně pak v květnu na Dobříši a pro sedlčanské publikum. V červenci nás pak čekalo pozvání na Zvíkovské divadelní léto, které jsme „Rodinkou“ zahajovali s velkým ohlasem. Nemalý úspěch měla i repríza na profesionální scéně Studia DVA v Praze, kam jsme spolu s dalšími sedmi soubory z celé České republiky byli vybráni na nultý ročník Léta ochotnických divadel. Štaci jsme zakončili na přírodním jevišti ve středočeském Zvěstově. Na podzim se premiérově představil Petr Svoboda, který pod svou režijní taktovkou nastudoval známou hru Jiřího Hubače Dům na nebesích, která se také setkala s diváckým ohlasem. Kromě divadelní činnosti jsme v loňském roce uspořádali čtvrtý ročník Ochotnického plesu a pomohli jsme s adventním průvodem při rozsvícení vánočního stromku. S našimi členy jsme pak absolvovali tradiční setkání na Vášově mlýně, zájezd do vánoční Prahy spojený s návštěvou muzikálu a předvánoční posezení. Úspěšný rok byl taktéž zaznamenán Českým rozhlasem Region do Kroniky roku 2018, který vybral nejdůležitější události z celého Středočeského kraje.

Pokud právě nerežírujete, jaké pracovní činnosti se v současné době věnujete?

Kromě toho, že vyučuji informatiku ve Velkých Popovicích, jsem byl v loňském roce zvolen novým sedlčanským zastupitelem. Mé mimopracovní aktivity se tak rozšířily o práci pro naše město.

David Myslikovjan

16. ledna 2019
Sedlčanský kraj, číslo 2, ročník 30

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail