Ochotníci jedou dobýt Rakovník

Sedlčany – Po jedenácti reprízách představení Zítra to roztočíme, drahoušku neposlali sedlčanští ochotníci hru režiséra Richarda Otradovce tak říkajíc „k ledu“, ale naopak s ní plánují dobýt 39. Wintrův Rakovník – krajskou přehlídku amatérských divadelních souborů, která se ve dnech 19. až 21. března uskuteční v rakovnickém sále Tylova divadla. Půjde o vůbec první představení se Spolku divadelních ochotníků v Sedlčanech v jeho novodobé historii na některém z festivalů, či přehlídek, kde by byly výkony souboru nějak hodnoceny.

Je to pro nás velká výzva. Přihlásili jsme se proto, že představení Zítra to roztočíme, drahoušku mělo u diváků velký ohlas, během jedenácti repríz na podzim i v lednu, včetně předplatného, jej zhlédlo přes dva tisíce diváků. Chceme si ověřit, jak jsme na tom v porovnání s jinými soubory a také, zda naše výkonu budou bavit i publiku, která nás osobně nezná,“ říká režisér hry Richard Otradovec. Ten dostal v polovině února konečné potvrzení, že jsou sedlčanští ochotníci jedněmi z osmi vybraných divadelních souborů, které během tří dnů v Rakovníku vystoupí. „Navíc v lukrativním diváckém čase – v pátek od osmi hodin večer,“ pochvaluje si a upozorňuje, že festival je veřejný, v hledišti tedy nebude sedět pouze porota. „Takže kdyby nás chtěl některý z našich sedlčanských fanoušků podpořit, budeme rádi.

Krausová v Rakovníku nevystoupí

Přáním režiséra je samozřejmě dobré umístění, protože dva nejlepší spolky postoupí na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně. Nejvyšší „metou“ je pak Jiráskův Hronov. „Mám informace, že v Hronově už sedlčanští ochotníci za minulého režimu hráli, ale je tak trochu záhadou, jak se na festival dostali, jestli postupem z nějakého krajského kola nebo na pozvání,“ říká Otradovec. Podle jeho slov se herci do Rakovníka těší, naše město budou reprezentovat vedle „delegací“ ochotníků z větších měst – Kolína, Mladé Boleslavi, Kladna, Mělníka nebo Slaného. „V sobotu 21. února jsme se byli v rakovnickém divadle podívat, protože na přípravu scény budeme mít pouze tři hodiny místo šesti, jež jsme uvedli mezi požadavky v přihlášce. Jinak je podium obdobných rozměrů, zázemí taktéž dostačující, překvapit by nás tedy nemuselo nic,“ přeje si Richard Otradovec. Na paměti má karamboly provázející reprízy v Sedlčanech. Diváci v publiku asi nepoznali, že herce před jednotlivými představeními stihly dopravní havárie, defekt kola, trampoty s látkou, která sloužila jako promítací plátno, čtyřicítky horečky jedné z hereček nebo „čerstvě“ operované koleno dalšího z herců…

Ochotníci věří, že Wintrův Rakovník pro ně bude další zkušenost. Také proto se rozhodli hrát čestně. „Na přehlídce s námi nevystoupí Jana Krausová, která ve hře alternuje. Pravidla to sice nezakazují, ale nechceme znevýhodňovat konkurenční soubory, to by nebylo fér,“ dodává Richard Otradovec s tím, že známá herečka by zřejmě ani neměla čas.

Jana Spálenková

4. března 2015
Sedlčanský kraj (číslo 9/ ročník 26)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail