Muzikál Ať žijí duchové oživili ochotníci řadou triků

SEDLČANY – Sedlčanští divadelní ochotníci v těchto dnech nacvičují dvě představení současně. Od 22. září minulého roku pod režijním vedením Renaty Holoubkové a za asistence Richarda Otradovce připravují muzikál Ať žijí duchové! Filmové zpracování z roku 1977 s hvězdným hereckým obsazením slaví úspěch u dětského publika již několik generací. Jak upoutá jeho divadelní podoba, to poznají všichni, kteří se na něm podílejí, již koncem února.

Ostřílená režisérka Lidmila Sunegová zase sáhla po klasice a v rámci festivalu Sukovy Sedlčany uvede se souborem Sen noci svatojánské. Tato komedie Williama Shakespeara patří k jeho nejzdařilejším. Zkoušet začala Sunegová v lednu a premiéra má být 18. dubna. Několik divadelních ochotníků tak věnuje divadlu několik dnů v týdnu a musí dostat pod kůži zcela odlišné postavy. Shakespearově hře plné zápletek věnovali například čtvrteční večer a o dva dny později, v sobotu 23. ledna, si vzali na zkoušku scénář muzikálu Ať žijí duchové také Jiří Dundr a Jaroslav Repetný.

Ať žijí duchové!

Do příběhu o přátelství duchů s dětmi obsadila režisérka Holoubková vedle zkušených divadelníků, kterými bezpochyby Jiří Dundr, Jaroslav Repetný, Jana Smrtová nebo Sláva Bloch jsou, také děti. Pro spolupráci si vybrala malé herce jak z Kosovy Hory, tak ze Sedlčan. O oživení scény se postará taneční soubor nejmladších žáků ze základní umělecké školy. Ti ztvární trpaslíky. K hercům je třeba ještě připočítat dvanáct hudebníků, které dal dohromady učitel Základní umělecké školy Sedlčany Jan Marhoul.

„Hraju ředitele školy Vávru. Roli ve filmu ztvárnil Vlastimil Brodský. To je i můj osudový herec – jeho filmovou roli jsem dostal na divadle v muzikálu Noc na Karlštejně i ve Světácích,“ usmál se Repetný. „Jsem moc rád, že se podařilo v tomto představení spolupracovat s dětmi a ukazuje se, že jsou šikovné. Bylo by škoda nevyužít ten potenciál a doufám, že některé z nich se stanou posilou pro ochotnický soubor,“ myslí si Repetný.

Divadelní ochotníci se museli vypořádat také s autorskými právy. „Už máme smlouvy zajištěné jak na písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, tak na scénář Jiřího Melíška a Oldřicha Lipského. Z hrubých tržeb musíme odvést dvěma agenturám zhruba patnáct procent,“ potvrdil Richard Otradovec. Diváci tak nebudou ošizeni o oblíbené melodie, na které si pamatují z filmu. „Pramen zdraví z Posázaví“, „Zavolejte stráže“, „Hajný je lesa pán“, „Skřítkové tesaři“ a další písničky budou naživo. Už se vším finišujeme! Ladíme detaily. K tomuto muzikálu jsme dokonce pořídili nové mikroporty. Telekomunikační úřad vyřadil vysílací frekvence a my jsme staré už nemohli použít. Museli jsme sáhnout proto do finančních rezerv spolku a oslovit řadu sponzorů… Doufejme, že to všechno klapne,“ říká Otradovec.

Avizoval, že v neděli 28. února bude v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech od 15 hodin premiéra pro děti i rodiče. Prvního března od 16 hodin hrají sedlčanští ochotníci pro důchodce za snížené vstupné. Ve stejný den večer od 19.30 hodin zařazují další představení, večerní repríza od 19.30 hodin je 4. března. Muzikálem Ať žijí duchové pobaví zejména malé diváky 6. března od 15 hodin.

Hrát se bude také na lešení

Kostýmy si herci obléknou prý až v týdnu po 15. únoru, kdy bude postaveno lešení. „Lešení využijeme i scénicky jako hrad, na jehož ochozu bude zhruba deset muzikantů, kolem dvanácti dětí ze souboru Zábojáček, dvě zpěvačky i klavírista. Diváci by na ně měli vidět,“ předeslal Otradovec s tím, že konstrukce by měla takovouto zátěž vydržet. „Věřím Jirkovi Bosákovi, že má všechno dobře spočítáno,“ usmál se. Diváci se prý mohou těšit také na různé triky, kterých bude použito například při opravě střechy hradu trpaslíky. „Kulisy nám domalovává výtvarník kulturního domu Petr Sůsa,“ poznamenal. Jednu scénu natáčeli divadelníci venku a při představení se objeví na plátně. „Projekční plátno bude fungovat i k trikům a bobinet využije také režisérka Sunegová pro Sen noci svatojánské,“ podotkl.

Marie Břeňová

25. ledna 2016
Příbramský deník

http://pribramsky.denik.cz/kultura_region/muzikal-at-ziji-duchove-ozivili-ochotnici-radou-triku-20160125.html

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail