Mutinská: Udělejte si na Wintrův Rakovník čas

Rakovník – Už příští týden bude sedm amatérských divadelních souborů ze všech koutů středních Čech bojovat o přízeň poroty na prknech Tylova divadla v Rakovníku. Začne 39. ročník diváky oblíbené přehlídky Wintrův Rakovník.

O pár informací a myšlenek, které se točí kolem „Wintrovek“, jak je už léta Rakovničané nazývají, se s námi podělila dramaturgyně Tylova divadla Alena Mutinská.

Ani se určitě nemusím ptát na tvé pocity, když vidíš v programu zástupce místních divadelníků…?
Je to pochopitelně velká radost. Po dlouhé době se nám povedlo nasadit další pěknou hru. S úspěšným muzikálem Šakalí léta jsme absolvovali snad všechny přehlídky a věřím, že se i Bazárek bude líbit.

Co se ti na nové hře nejvíce líbí?
Pochopitelně výkony herců. Hrají tam Hanička Pilíková, Marta Mikulcová, Ondra Svoboda. A dva „mlaďoši“, Lucie Peterková a Lukáš Záblocký. Celkově je to moc pěkné představení. A byla bych moc ráda, kdyby se na něj Rakovničané přišli podívat.

Jak vypadala letošní nabídka představení?
Tak jako každý rok jsme se sešli s Jardou a Alenkou Kodešovými nad devíti přihláškami, které přišly. Všechna představení jsme viděli, protože nám poslali i jejich záznamy na DVD. Vybrali jsme jich osm, protože jedno z nich byla Dívčí válka a ta se v Tylově divadle nedávno hrála. Říkali jsme si, že to by bylo bezpředmětné ji nasadit.
Ale během toho, když už jsme dali program dohromady, přišel problém.

Jaký?
Všechny soubory upozorňujeme předem, aby se s jednou a tou samou inscenací nezúčastnily i dalších přehlídek. Což se letos stalo. A my museli diskvalifikovat mladý a perspektivní kladenský soubor Kladina a jejich představení Kupci. Přihlásili se totiž na další tři přehlídky a my je museli z programu vyřadit.

Takže se program naboural?
Ano. Místo ve středu budeme letos začínat až ve čtvrtek večer. Ale má to i své výhody. Začínáme Bazárkem, což je pro nás organizačně docela dobré. Hraje se totiž s divákem na jevišti, takže budeme mít čas vše v klidu připravit.

Bývá zvykem, že dopoledne patří hlediště školám. Bude to tak i letos?
V pátek dopoledne by měli přijít studenti z Průmyslové školy Emila Kolbena a z Masarykovy obchodní akademie v Rakovníku. Tam funguje výborná spolupráce s profesory. Představení budu ještě nabízet do dalších škol, protože je tam ještě volné místo. Je to muzikál Libushe a mohl by se mladým lidem líbit.

Co o něm ještě můžeš říci?
Tenhle soubor se s ním hlásil už v loňském roce, kdy jsme je nevybrali. Tak to letos po roce zkoušení zkusili znovu a poslali DVD. A my viděli značný posun, takže by byla škoda je nevzít.

Vidím v programu Divadýlko na dlani…
Mají skvělou hru, ostatně jako vždycky. Myslím, že už v Rakovníku mají dokonce své fanoušky. Přesto bych znovu apelovala na diváky, aby si tuhle hru nenechali ujít. Vím, že je to pro diváky náročné, protože denně běží i tři představení, ale stojí za to si najít čas a usednout v hledišti Tylova divadla.

Premiéru v Rakovníku mají?
Sedlčany a jejich Zítra to roztočíme, drahoušku. Na ně jsem se byla podívat a moc se mi líbily. Těším se na ně.
Úžasné představení je také to kladenské Upokojenkyně. Myslím, že Kladeňáci diváky opět nezklamou. Je to inscenace, kde se člověk směje, ale zároveň ho mrazí.
Kolín přiveze Válku Roseových, známou z filmového zpracování. A náš „stálý“ soubor Slaňáci Vraždu na faře. Jako host ji režíroval Libor Úlovec.

Jaké je letos složení poroty?
Milan Schejbal, umělecký šéf a režisér Městského divadla A. Dvořáka Příbram, Kateřina Fixová, dramaturgyně a herečka z téhož divadla, a Milan Strotzer, odborný pracovník Artama Praha a šéfredaktor Amatérské scény. Vždy řeknou souborům své bezprostřední pocity.
A díky svým divadelním zkušenostem to podají tak, aby to pro ně byla rada.

Wintrovky jsou unikátní nejen svou jedinečnou atmosférou, ale i tím, že v hledišti sedí diváci, což na postupových přehlídkách není pravidlem. Jezdí sedívat lidé a divadelníci i z jiných měst?
Ano. Setkala jsem se tu s hosty z Aše, Lidic, Berouna. A když tu loni hrál soubor z Přílep u Prahy, tak obec vypravila celý autobus diváků, kteří svému souboru fandili.

Když se ohlédneš zpět, které představení bylo pro tebe i dnes nezapomenutelné?
Fe-érie o Kladně V.A.D. Kladno.

Ještě dodejme, že Wintrův Rakovník je výběrem na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní piknik Volyně.

19.3. – 19 hodin
BAZÁREK
Komorní realistická fantasy
Divadelní spolek Tyl Rakovník

20.3. – 10 hodin
LIBUSHE
Muzikál
Nové divadlo Mělník

14 hodin
MY, SVOBODNEJ NÁROD
Humoristická fantasy
Divadýlko na dlani Ml. Boleslav

20 hodin
ZÍTRA TO roztočíme, drahoušku
Spolek ochotníků v Sedlčanech

21.3. – 10 hodin
UPOKOJENKYNĚ
Komedie
Divadlo V.A.D. Kladno

14 hodin
VÁLKA ROSEOVÝCH
Konverzační komedie
Malé divadlo DDM Kolín

19 hodin
VRAŽDA NA FAŘE
Detektivka
Slánská scéna Slaný

Jste na všechna představení srdečně zváni!

Jana Elznicová

11. března 2015
Rakovnický deník
http://rakovnicky.denik.cz/kultura_region/mutinska-udelejte-si-na-wintruv-rakovnik-cas-20150311.html

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail