Divadelní ochotníci roztáčí komedii i s Janou Krausovou

SEDLČANY – Kolotoč divadelních představení se roztáčí sedlčanským divadelním ochotníkům už dnes odpoledne a plánují, že skončí ve čtvrtek 4. prosince. Během té doby sehrají sedmkrát komedii Zítra to roztočíme, drahoušku aneb Absolutně nevinný žertík. Protože se „světová premiéra“ této komedie zdařila, koketují ochotníci s myšlenkou, že by v lednu ještě představení přidali…

Režisér prošel nejedním úskalím

Režie se ujal mladičký Richard Otradovec, který si troufl uvést jako divadlo crazy komedii dosud známou pouze ve filmové versi. Již při generálce bylo jasné, že se diváci nudit nebudou. Sousedské spory a žertíky dvou rozhádaných manželských párů si mohou vychutnat ve dvouhodinovém představení. V malé roličce správcové alternuje s členkou sedlčanského spolku Janou Smrtovou známá herečka a výtvarnice Jana Krausová.

Na otázku, jakými úskalími jako režisér prošel, nám Richard Otradovec odpověděl: „Nejsložitější  bylo dát komedii divadelní úpravu, protože filmové střihy se těžko předělávají. Přesto si myslím, že se vše povedlo skloubit tak, aby divák neztratil dějovou linku. Během zkoušel žádné problémy s herci nebyli, našli se v tom. Připouštím, že zpočátku jsem měl jinou představu o obsazení role Evžena Nováka. Udělal jsem dobře, když jsem roli, v niž známe z filmu Miloše Kopeckého, svěřil Jiřímu Dundrovi. Hraje výborně.“ Otradovec nepopírá, že byla i velmi náročná stavba scény. „Na poslední chvíli byly dodělávány kulisy, do poslední chvíle jsme neměli také projekční tkaninu – takzvaný bobinet, na který se promítají záběry pořízené na různých místech Sedlčan,“ postěžoval si režisér, že pošta odeslala zásilku místo do Sedlčan do Rakovníka. „To bylo to nejhorší, co mě potkalo,“ dodal.

Divák pozná i záběry ze Sedlčan

Použití projekce je pro sedlčanské ochotníky novinkou. „Natáčeli jsme u bývalého Svazarmu, před jedním neomítnutým a nezatepleným panelákem, před restauracemi na náměstí… Měli jsme půjčené i jedno dobové auto,“ nepochybuje Otradovec, že Sedlčanáci jednotlivá místa, kam se vydali na celý den s kamerou, poznají.

Zpočátku jsme měli představu, že scénu budeme měnit pomocí otočného jeviště. Nakonec jsme od toho upustili. Zadní scéna, v níž jsou naznačeny dva byty, je stabilní. Proměny na pavlač, na chodbu a další místa děje řeší boční kulisy. Jediné, co máme na tahu je vodovodní kohoutek a výtah a projekční bobinet. Jinak tahy nepoužíváme, snažily jsme se je odbourat,“ sdělil. Režisér se rozhodl, že scénu, kdy polije Božena Nováková (Miloslava Kelichová) vodou z kbelíku Karla Bartáčka (Jaroslava Repetného), nebudou řešit pouze náznakově. „Trochu vody v kýblu pokaždé bude,“ usmál se. Do představení jsou zařazeny čtyři písničky známých českých zpěváků, které zapadají do děje s tím, že pro jednu anglickou si do hry sami ochotníci napsali český text. „Hodně složité bylo získat autorská práva na hudbu,“ připustil.

Garderóba postav se často mění

Text je kláda. V žádném představení jsem dosud neměl takové starosti s oblékáním. Převlékám se do montérek, pyžama, domácího oblečení, obleku na úřad, pak znovu do montérek a do kostýmů, které v ději mám coby divadelní a filmový statista. Podobně natom jsou ale další tři hlavní postavy,“ poznamenal Jiří Dundr, který se probíral na věšáku za scénou garderóbou, aby měl vše rychle po ruce.

Jana Krausová nezaváhala

Herečka Jana Krausová byla natolik pracovně vytížená, že se první zkoušku zúčastnila až 21. listopadu. Malou roličku, ve které se objeví během představení asi čtyřikrát, ráda přijala. Diváci ji ale uvidí jen ve dvou představeních.

Krausová bydlí se svým životním partnerem Karlem Rodenem sice nedaleko Sedlčan ve Skrýšově, ale užít si zde trochu volna pro ni bývá složité. I přes nedostatek času roličku správcové neodmítla. „Divadelní ochotníci za mnou přišli do divadla, kde mi udělali nabídku a rychle jsme se dohodli. Potěšili mě tím, ale časově jsem na tom opravdu mizerně,“ připustila. Poznamenala, že listopad je pro ni časově složitý, protože má během měsíce pětadvacet představení. „Hraji skoro denně,“ uvedla. A na jaký titul by čtenáře do pražského divadla pozvala? „Ve Studiu Dva na Václavském náměstí hrajeme Sex pro pokročilé. Je to velmi jemné komorní představení ze života.

Jana Krausová potvrdila, že se sedlčanskými ochotníky sice hraje poprvé, ale několikrát byla na jejich představení v hledišti. Připomněla, že s místními ochotníky si kdysi zahrál i známý herec Jaroslav Vojta (známý například jako Sarka Farka v pohádce Jana Drdy Hrátky s čertem). K Vojtově rodině má osobní vztah. „V mládí jsem jezdívala k Vojtům do Líšnice u Smolotel. Dosud tam mám přátele a k jeho vnukovi stále jezdím.

Marie Břeňová

26. listopadu 2014
Příbramský deník

celý článek v novinách – zde

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail