Bránou prošlo 893 lidí v kulichu s bambulí a dva psi se stejnou pokrývkou hlavy

SEDLČANY – Městská knihovna ve spolupráci s klubem Velká Kobra a pod záštitou města Sedlčany v sobotu 2. prosince uspořádala již jedenáctý ročník akce, která dostala název Den pro dětskou knihu. Její součástí byl opět pokus o rekord, a tentokrát se jednalo o kategorii Nejvíce lidí v kulichu s bambulí na jednom místě.

Zatímco v loňském roce se na náměstí dostavilo 688 lidí s knihou Josefa Lady, kteří společně překonali dosavadní místní rekord z roku 2007, kdy jich přišlo s některou z knížek známého českého spisovatele a malíře 620, tentokrát se rekordní účast ještě o hodný kus posunula. Ještě než ale prezident pelhřimovské Agentury Dobrý den, zabývající se tuzemskými rekordy, Miroslav Marek vyhlásil počet lidí, kteří prošli bránou, jejímž autorem byl stejně jako v předchozích letech sedlčanský výtvarník Petr Sůsa, konal se na náměstí bohatý program. Od odpoledních až do večerních hodin hrála kapela Repete, uskutečnil se křest dětské knihy Miky a dobrodružství s autíčkem Báry Laňkové a nechyběla ani soutěž o nejhezčí skupinu lidí v kulichu. Vyhrály zaměstnankyně sedlčanské knihovny se svými ručně vyrobenými čepicemi a na druhém místě skončili členové Velké Kobry, jejichž světle zelené pletené kulíšky byly na náměstí mezi ostatními zvlášť v přítmí skutečně nepřehlédnutelné. „Vyráběla je Iva Hochmaulová se svojí maminkou čtrnáct dní a bambule jsem dělala já,“ řekla nám členka Velké Kobry Hanka Housová. „Kulichů bylo celkem třicet sedm a dnes jsme v nich přišli podpořit rekord skoro všichni.“ Program moderuje každý rok člen sedlčanského ochotnického spolku Jaroslav Repetný, který si na pódium ve středu náměstí zve organizátory akce a také pravidelně i prezidenta Agentury Dobrý den Miroslava Marka. Moderátor na něj prozradil, že má mnohem raději tyto pokusy o rekordy než soutěže jedlíků, v nichž mnohdy může jít i o zdraví. „Já se vždy v Sedlčanech cítím dobře, protože mi zdejší lidé přijdou hodně spolehliví,“ svěřil se Miroslav Marek. „Pokud knihovnice vymyslí akci, při které by mělo na náměstí přijít co nejvíce lidí s křečkem, určitě jich tady bude alespoň šest set dvacet. Když se dnes rozhlédnu po náměstí a vidím spoustu lidí s kulichy, kteří drží při sobě, vidím, že není ještě tak zle, jak se mnohdy říká. Tak ať vám to vydrží.“

Prezident pelhřimovské agentury u brány pečlivě sečetl všechny lidi s kulichem, opatřeným bambulí, a určitě dlouho bude vzpomínat na pána, který měl kulicha asi tak dvacetinásobně menšího než svoji hlavu. Kulich ale měl bambuli, na hlavě držel, takže všechno bylo v pořádku. „Sedlčany se zapisují do České knihy rekordů tím, že 2. prosince roku 2017 se na náměstí místních občanů i lidí z okolí a ze vzdálenějších míst v kulichu s bambulí na hlavě sešlo 893,“ uvedl po sčítání Miroslav Marek a dodal, že branou prošli takto vyzdobení i dva psi. Následoval velký potlesk všech účastníků, kteří podpořili sobotní rekord.

Závěrečným bodem programu bylo slavnostní rozsvícení vánočního stromu a průvod postav symbolizujících advent, do nichž se převtělili členové spolku sedlčanských divadelních ochotníků.

David Myslikovjan

6. prosince 2017
Sedlčanský kraj (číslo 47, ročník 28)

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany, Kulturní dům Josefa Suka, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Administrace webu | Mail